Bieg Konopielki 2018


Bezpłatne badania krwi


Dane Kontaktowe
Ośrodek Kultury w Gminie Juchnowiec Kościelny

ul.Plac Królowej Rodzin 1

16-061 Juchnowiec Kościelny

Tel:(85)7196-056

NIP:966-167-22-67

ok.juchno@wp.pl


Numer konta:
65 807400030000171720000010
Aktualnie online
Gości online: 2

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 3
Najnowszy użytkownik: instruktor
Lubie to
Linki
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Zapraszamy na specjalny pokaz filmu i spotkanie z reżyserem
Zapraszamy na specjalny pokaz filmu i spotkanie z reżyserem

„Bieżeńcy 1915-1922”, to głośny film, który zebrał już wiele nagród, ostatnio na międzynarodowym festiwalu w Dniepropietrowsku. Odsłania historię trzech milionów ludzi, głównie wyznania prawosławnego, zmuszonych przez armię carską do porzucenia swoich domów na Podlasiu, Lubelszczyźnie, Chełmszczyźnie, zachodnich rejonach Rosji i morderczej tułaczki na wschód. Ci, którzy przeżyli koszmar podróży, docierają nad Don, na Syberię, Kaukaz, do Azji Środkowej. Są tam świadkami dwóch rewolucji oraz krwawej wojny domowej. Po 5-7 latach wracają do swoich wsi, już w odrodzonej Polsce. Zastają tu spalone gospodarstwa, zapuszczoną ziemię, głód i nieufność władz. Mają szczęście, ok. 30 procent uchodźców nie przeżyło tułaczki.

Te niezwykłe i tragiczne doświadczenia trzech milionów ludzi nie doczekały się swoich badaczy. Film Jerzego Kaliny to po części historia rodzinna. Prababka reżysera, Zofia, wyjechała z małej wsi Koszele w ujeździe bielskim guberni grodzieńskiej do kozackiej stanicy Stepowe Matiunino guberni saratowskiej. Tam urodziła córkę Nadzieję. Zofia nazwała tak córkę ponieważ spodziewała się, że wkrótce dołączy do nich zmobilizowany do armii carskiej jej mąż Jakub. Nie wiedziała, że mąż zginął na froncie. Nigdy nie zobaczył córki.

Projekcja filmu w Juchnowcu Kościelnym ma wymiar szczególny. Jerzy Kalina jest mieszkańcem juchnowieckiej gminy, z terenów której wiele rodzin również przeszło koszmar bieżeństwa. To część naszej historii, którą powinniśmy znać…